Podologia

Krwiak podpaznokciowy- Jak postępować ?

Każdemu może przytrafić się taki uraz. Czasem ławka w szkole, drzwi samochodu , intensywna gra w piłkę lub górskie wędrówki w źle dobranym obuwiu.

Co powinniśmy zrobić jeśli już tak się stanie ?

Podczas uderzenia, silnego ucisku lub zgniecenia dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych pod płytką paznokcia i wylewu krwi. Jeśli jest to mały krwiaczek to nie wymaga on specjalistycznych zabiegów.

Jednak kiedy uraz jest duży, a pod płytką zbiera się dużo krwi, która uciska na sąsiadujące tkanki powodując uniesienie płytki, jest duży obrzęk i pulsujący ból, warto udać się jak najszybciej do podologa aby temu zapobiec i ewakuować krew w zabiegu podologicznym .

Jest to bezbolesny zabieg, który polega na delikatnym przewierceniu frezem płytki paznokcia i wydostaniu się krwi na zewnątrz przynosząc dużą ulgę .

Na zdjęciu powyżej mamy przypadek 12 letniego chłopca. Bez problemu w ten sam dzień, kiedy powstał uraz ewakuowaliśmy krew spod płytki paznokcia, co pozwoliło na spokojny sen i zabezpieczenie paznokcia przed oderwaniem się od łożyska. Krótki film z tego zabiegu możesz obejrzeć TU

Udostępnij

Leave a Reply